Regije: Goriška; Tipi: vsi; Aktivnosti: vse
A
Krnsko jezero leži na višini 1340 m, je 400 m dolgo in 17 m globoko. Velja za največje visokogorsko jezero.
Med vojnama so bile v jezero prinešene majhne, a požrešne ribice (pisanci – Phoxinus leavis), ki služijo kot hrana postrvim, ki so se tu prav tako lepo udomačile.
Krnsko jezero skoraj popolnoma poplavlja z redkim smrečjem obdano kotanjo v vznožju Krna, zato so trenutki ob sončnem zatonu, ko z nabrežja zremo v kamnite podobe vrhov nad seboj, spokojni.
B
Slap Boka je z višino zgornje stopnje 106 m in širino 18 m nedvomno najveličastnejši slap v Sloveniji in tudi v Evropi. Če prištejemo še 38 m visoko slapišče v katerega pada, »uradni« del slapa, dobimo po višini najvišji slap v Sloveniji (višina 144 m). Nahaja se 3 km od Bovca v smeri proti Žagi. Pri mostu je takoj čez hudournik Boka urejeno parkirišče.
C
Zaradi svojevrstne kamnite sestave tal srečamo tu sila raznoliko in bogato rastlinsko druščino.
Če vam je bolj pri srcu hoja po zacvetenih podnožjih gorskih veljakov kot pa vzpenjanje na njihove vrhove, je najboljše odpraviti se na pot takrat, ko vlada v visokogorju pomlad, v juliju.
Kdor je na poti dovolj pozoren, lahko sreča tudi prijaznega alpskega svizca (Marmota marmota), ki se je lepo udomačil v kotanjah s sočno travo in bujnim gorskim cvetjem.
D
Antonijev rov spada med najstarejše ohranjene vhode v rudnik na svetu. Izkopali so ga že leta 1500, samo desetletje po odkritju samorodnega živega srebra. Ob koncu rova so sredi 18. stol. postavili kamnito kapelo svete Trojice, jo opremili z reliefom treh božjih oseb in dodali kipa svojih zavetnikov - sv. Ahacija in sv. Barbare. Pred rovom so v 18. stol. zgradili vhodno stavbo Šelštev, ki je služila kot prizivnica. V Šelštvi, ki je v zgornjih prostorih nudila zavetje zasilnim ambulantam, delovnim kabinetom in stanovanjem rudniških uslužbencev, se je 11. 2.
E
Ponudili vam bodo odprta in ustekleničena vina bogatega sortnega izbora: rebula, sauvignon, chardonay, rumeni muškat, domača pinela, ter barbera in merlot med rdečimi sortami.
Še posebej se radi pohvalijo z Božičevim vinom. O njegovih lastnostih se lahko prepričate kar sami. Ob lepem dnevu se lahko sprehodite po Planini, ki premore celo vrsto naravnih in kulturnih lepot.
ΙΆ
Goriški muzej Kromberk - Nova Gorica je pokrajinski splošni muzej. S svojim delovanjem pokriva območje historične Goriške oziroma tisti njen del, ki je danes v R.Sloveniji. V muzeju so zastopane vse muzejske stroke. Okrajni ljudski odbor je muzej ustanovil z odlokom leta 1952, dve leti kasneje so ga preselili na grad Kromberk, kjer ima še danes svoj sedež in del razstavnih prostorov.