Rakov Škocjan
lega: Notranjsko - kraška
- Pohodništvo
Rakov Škocjan
Med Cerkniškim in Planinskim poljem pod zemljo teče reka Ljubljanica, ki se na svetlo pokaže v 6 km dolgem Rakovem Škocjanu. Dolina je nastala tako, da se je porušil strop podzemeljskega rova in sta od nekdanjega oboka ostala le še Veliki in Mali naravni most. Poseben ambient Rakovega Škocjana je, da ima ob vsakem letnem času drugačno podobo; od pomladnih zelenih travnikov do zasneženih senožeti. Rakov Škocjan je naravni biser Notranjske in od leta 1949 zavarovan kot krajinski park. Po dolini je speljana krožna naravoslovna pot, na kateri zvemo vse zanimivosti doline.
Preteklost
Prvi pisni viri o Škocjanu izhajajo iz 15. stoletja. Takrat so po revni in izropani deželi Kranjski kot davek za boj proti Turkom začeli pobirati cerkvene dragocenosti in v zapisniku izterjevalca "selskega sodišča hasperškega" (grad Haasberg pri Planini) z letnico 1526 je zapisano, da je cerkvica sv. Kancijana prispevala majhen srebrn kelih, po kateri je dobil Rakov Škocjan svoje ime.
Prvi znani opis Rakove doline pa najdemo v Slavi vojvodine Kranjske iz leta 1689.
V 19. stoletju so ob Raku stale tri žage: Zelška, Rakovska in Modčeva, ki so se zvrstile od udornic Zelških jam.
Po raziskovalcih, kot so bili Valvasor, Steinberg, Nagl in Schmidl, so sloves Rakovega Škocjana razširili železniški inženirji ob gradnji železnice Dunaj - Trst leta 1853. V začetku 20. stoletja so te znamenitosti odkrili tudi turisti.
Po razpadu avstro-ogrske monarhije po 1. svetovni vojni je to ozemlje spadalo pod Italijo. Takrat so zgradili krožno cesto in kasarno (na teh temeljih stoji danes hotel) ter izdelali podrobne jamske načrte.
-
Hotel Rakov Škocjan
Rakov škocjan 1
1380 Cerknica - 01 709 74 70
- [email protected]
- http://www.h-rakovskocjan.com