Regije: Notranjsko - kraška; Tipi: vsi; Aktivnosti: vse
A
Križna jama na vzhodni strani Cerkniškega jezera slovi predvsem kot bogato najdišče kosti izumrlega jamskega medveda.
Osem kilometrov dolgi rovi so polni kapniškega okrasja, tu pa je tudi 50 podzemnih jezer, skozi katera se preliva kristalno čista voda.
Enourni ogled suhega dela in vožnja s čolnom po prvem jezeru je primerna za večje skupine, štiriurni ogled s čolnom čez 13 jezer pa za največ štiri osebe.
Za obisk je potrebna rezervacija.
Posebnost ponudbe:
B
Vstop v Notranjski regijski park ponuja naključnemu obiskovalcu presenetljiv pogled. Ob izhodu iz prostranih mešanih gozdov obiskovalec nenadoma uzre pred seboj prostrano ravnico, ki je pravo kraško polje s presihajočim jezerom. Park na zahodu in jugu obdajajo strma pobočja Javornikov, visokih tudi več kot 1200 metrov; na jugu ga ozek greben loči od Loške doline, na vzhodu ga omejuje Bloška planota in na severovzhodu toplo pobočje Slivnice. Severno mejo pa obiskovalčevim očem postavljajo obronki planote Menišije.
C
Del Postojnskega jamskega sistema sta tudi Črna in Pivka jama.
Pivka jama ponuja enkraten vpogled v pod¬zemsko strugo reke Pivke in je edino mesto v celotnem sistemu, kjer je možen ogled vodnih rovov. Sprehod skozi jamo razkriva skrivnost nastanka podzemnih rovov in čudovit prikaz moči tekoče vode.
Skozi umeten rov se obiskovalci podajo v Črno jamo, kjer na temnih kapnikih čudovito zažarijo tisoči drobnih kristalčkov, ki pogledu dodajo pridih čarobnosti.
Urnik ogledov:
D
Spoštovani obiskovalci jam!
Planina pri Rakeku je večja vas, ki je po magistralni poti proti Ljubljani oddaljena le 10 km od Postojne. Planina ni znana le po furmanstvu in po velikih hišah iz tega časa, temveč tudi po šptevilnih kraških pojavih kot so: Planinska jama, Unica-reka ponikalnica, Planinsko polje drugo največje presihajoče jezero v Sloveniji....
Vhod v Planinsko jamo je v zatrepni doliini za Ravbarjevim stolpom (nekdaj Mali grad) pod
100 m visoko skalno steno ob izviru reke Unice.
E
Postojnska jama je splet 20 kilometrov zakapanih rovov, galerij in dvoran, v katere so izkušeni vodniki v 185. letih pospremili že več kot 30 milijonov obiskovalcev. To je največja jama klasičnega krasa in hkrati najbolj obiskana turistična jama v Evropi. Leta 1872 so bili po jami položeni železniški tiri, leta 1884 pa napeljana elektrika. Tako vas danes na ogled popelje jamski vlak in ob električni razsvetljavi lahko občudujete vso razsežnost in mogočnost podzemnega sveta, kjer je geološka preteklost zapisana na svojevrsten način.